رونمایی از خودروی هیبریدی «اسپیکو» در دانشگاه آزاد اسلامی خرم آباد

تصویر مطلب رونمایی از خودروی هیبریدی «اسپیکو» در دانشگاه آزاد اسلامی خرم آباد
  • شنبه 27 آبان 1396
  • 1157
در مراسمی با حضور سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان و واحد خرم آباد از خودروی هیبریدی ساخته شده در این واحد دانشگاهی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد خرم آباد، دکتر سیامک بهاروند سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان و واحد خرم آباد با تجلیل از تیم سازنده این خودرو گفت: همه توان خود را در چارچوب مقررات و آئین نامه های موجود برای حمایت از پروژه های علمی و تحقیقاتی به عمل خواهیم آورد تا با انجام پروژه های تحقیقاتی نام دانشگاه آزاد اسلامی را در محافل علمی طنین انداز کنیم.

هاجر باقری طولابی عضو هیأت علمی گروه برق واحد خرم آباد و مجری این طرح با بیان اینکه این پروژه به لحاظ تعداد اعضا و مدت زمان طراحی منحصر به فرد است، گفت: خودروی خورشیدی بادی اسپیکو خودروی سه چرخ تک سرنشین است که نیروی محرکه آن توسط یک موتور برقی که روی چرخ عقب نصب شده تأمین می شود.

وی افزود: به دلیل وجود ژنراتور بادی و تولید درگ و اصطکاک بیشتر نسبت به سایر خودروهای مشابه در طراحی و ساخت شاسی و بدنه محاسبات دقیق آیرو دینامیک لحاظ شده است.

این پژوهشگر واحد خرم آباد گفت: وزن این خودرو بدون سرنشین 200 کیلوگرم بوده و قابلیت حمل وزن 150 کیلوگرم را نیز داراست.

وی سرعت حرکت خودروی هیبریدی اسپیکو را اکنون و بدون گیربکس 80 کیلومتر عنوان کرد که با افزودن گیربکس تا 130 کیلومتر در ساعت قابل افزایش است.

عضو هیأت علمی واحد خرم آباد استفاده از سلول های خورشیدی با راندمان بالا، استفاده از موتور برقی، کنترلر قابل برنامه ریزی و نیز کنترلر ام پی پی تی خورشیدی و بادی برای استفاده از حداکثر توان انرژی خورشیدی را از دیگر مزیت های این خودروی هیبریدی عنوان کرد.