تجلیل از پژوهشگران برتر واحدها و مراکزآموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی

تصویر مطلب تجلیل از پژوهشگران برتر واحدها و مراکزآموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی
  • سه شنبه 5 دی 1396
  • 289
مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر واحدها و مراکزآموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با حضور رؤسای واحدها و مراکزآموزشی استان، جمعی از استادان، پژوهشگران، کارکنان و دانشجویان در واحد اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر عباسعلی حیدری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک در این مراسم با تاکید بر اینکه پژوهش یک امر مقدس است، گفت: استادان دانشگاه آزاد اسلامی باید مراقب باشند تا آسیبی به عرصه پژوهش وارد نشود که جبران ناپذیر است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی اراک در عرصه پژوهش در رتبه بسیار بالایی قرار دارد ولی هنوز باید در این حوزه فعالیت های بسیاری صورت بگیرد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه امروزه فرصت مغتنمی در عرصه پژوهش ایجاد شده است گفت: باید رویکردهای جدیدی در عرصه پژوهش داشته باشیم و این رویکرد توجه به داخل دانشگاه به عنوان عنصری بسیار قدرتمند است و پژوهشگران صاحبان اندیشه اند و از نظرات آنها استقبال می شود .

حیدری افزود: مشارکت جویی در پژوهش های کاربردی از تکالیف جدی اساتید دانشگاهی با نهادهای متولی و صنعت است و باید ساز و کارهای لازم برای تحقق این فرآیند و گرایش عمومی به تحقیق علمی بیش ازپیش فراهم شود.

سرپرست واحد اراک درباره ارتباط صنایع استان با مراکز آموزش عالی گفت: نشست های مختلفی از سوی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با برخی از صنعتگران استان برگزار شده و ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها به طور کامل برای صنعتگران تشریح شده است.

دکتر شهاب خاقانی سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری واحد اراک نیز علاوه بر ارائه گزارشی از فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاداسلامی واحد اراک و واحدهای دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی به معیار انتخاب پژوهشگران برتر، بهترین مؤلف و مترجم کتاب، نویسنده مقاله برتر، پژوهشگر برتر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، طرح برون دانشگاهی برتر و مراکز رشد و واحد های فناور برتر براساس تولیدات محصولات اشاره کرد و افزود: ارزیابی فعالیت پژوهشگران برتر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی بر اساس اسناد و مدارک 5 ساله انجام شده است.

وی اشاره کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در سال تحصیلی 96-95 بیش از 2890 پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری تخصصی دفاع شده است.

خاقانی در ادامه به بیان آمار چشمگیر مقالات دانشگاه آزاد در سال تحصیلی 96-95 پرداخت و گفت: این دانشگاه در گروه هیات علمی 96 مقاله ISI، 73 مقاله علمی و پژوهشی و 2 مقاله علمی و ترویجی و هچنین در بخش باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان 55 مقاله JCR در معتبرترین مجلات بین المللی منتشر نموده است.

خاقانی در بیان دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه پژوهش افزود: این دانشگاه موفق به اخذ مجوز همکار استاندارد در 6 گروه عمده مواد غذایی، سموم و آفات کشاورزی در 54 اسکوپ و هچنین موفق به دریافت مجوز همکار غذا و دارو از دانشگاه علوم پزشکی شده است. تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه ها و کالیبره کردن 100 دستگاه آزمایشگاهی از دیگر دستاوردهای حوزه پژوهش است.

سرپرست معاونت و پژوهش واحد اراک از عضویت این دانشگاه در آزمایشگاه های عضو سازمان ریاست جمهوری خبر داد و گفت: چاپ 1100 جلد کتاب در قالب 37 عنوان و چاپ 650 جلد فصلنامه علمی-پژوهشی در قالب 10 عنوان از دستاورد های انتشارات علمی این واحد در یکسال گذشته بوده است. با افزودن نرم افزار کتابخانه دیجیتال به مجموعه نرم افزار های کتابخانه در سال 96 منابع مورد نیاز به صورت ebook ذخیره و ساماندهی گردیده و انتشار بیش از 2500 پایان نامه و رساله به صورت دیجیتال در قالب کتابخانه، این دانشگاه را جز برترین ها از لحاظ منابع کرده است.

رئیس شورای پژوهش و فناوری دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی اظهارکرد: استقرار 18 واحد فناور فعال شامل 2 شرکت دانش بنیان، 6 واحد فناور و 10 هسته فناور از دیگر موفقیت های دانشگاه آزاد در عرصه پژوهش است.

در پایان این مراسم از 42 نفر پژوهشگر برتر واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی و واحد اراک قدردانی شد.

انتهای پیام/