رئیس دانشگاه آزاد اسلامی فارس تاکید کرد

لزوم تشکیل تیم پژوهشی در فرآیند تجاری‌سازی فعالیت‌های تحقیقاتی

تصویر مطلب لزوم تشکیل تیم پژوهشی در فرآیند تجاری‌سازی فعالیت‌های تحقیقاتی
  • سه شنبه 12 دی 1396
  • 404
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس اظهار کرد: تجاری‌سازی نوآوری‌ها و فعالیت‌های تحقیقاتی، راهی به سمت اشتغال و درآمدزایی است و در این مسیر تشکیل تیم پژوهشی به عنوان یک اصل حیاتی باید مدنظر قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدکاظم کاوه پیشقدم در جمع پژوهشگران برتر واحد شیراز خطاب به پژوهشگران گفت: امروزه شاهد انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در همه زمینه‌ها و حوزه‌ها با اختراعات و ابداعات جدید و به روز هستیم، ولی سوال اینجاست که چرا با این همه فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی که انجام می‌شود، گره‌ای از مشکلات کشور به طور اساسی و اصولی باز نمی‌شود؟

وی افزود: آنچه باید مورد توجه جدی قرار گیرد، مسئله تجاری سازی است. نمی‌توانیم کاری را که انجام داده‌ایم به مرحله تجاری و درآمدزایی برسانیم و اکثر فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی که انجام می‌گیرد برای کتابخانه است و دردی را دوا نمی‌کند و به طور کلی اگر نتوانیم قدمی در بحث اشتغال و کسب درآمد در جامعه برداریم، ارزشی ندارد.

رئیس واحد شیراز خاطرنشان کرد: در فرآیند تجاری سازی تشکیل یک تیم پژوهشی، متشکل از استادان و صاحبنظران رشته‌های مکمل، نظیر استادان حقوقی، زبان، روانشاسی، فنی و مهندسی، علوم پایه و... امری ضروری و مهم است.

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس خواستار اعطای امتیاز بیشتر از سوی مسئولان دانشگاه، به پژوهش‌ها و فعالیت‌های تحقیقاتی که به مرحله تجاری سازی می‌رسند، شد و تصریح کرد: نقش‌آفرینی دانشگاهیان و ارتباط متقابل با ارگان‌ها و سازمان‌ها در کشور، برای حل مسائل و مشکلات ضروری است و باید این ارتباط روز به روز گسترش یابد.

وی گفت: امروزه دانشگاه و دانشجویان باید به سمت خلاقیت، نوآوری و ایده‌های جدید پیش روند و مسئولان کشور را در امر آبادانی و حل مشکلات کشور کمک کنند. به طور کلی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشجویان و دانشگاه‌ها در همه بخش‌ها از جمله فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باید در راستای حل مشکلات کشور باشد.

گفتنی است در پایان جشنواره پژوهش و فناوری، از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و نفرات برتر دانشجویی در مسابقات هفته پژوهش تجلیل به عمل آمد.