دو مقاله عضو هیأت علمی واحد شبستر در مجله بین­ المللی  نمایه شد

تصویر مطلب دو مقاله عضو هیأت علمی واحد شبستر در مجله بین­ المللی  نمایه شد
  • چهارشنبه 20 دی 1396
  • 850
دو مقاله عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر در مجلات بین المللی نمایه شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد شبستر، مقاله دکتر محمدعلی جمالی عضو هیات علمی واحد شبستر با عنوان «نقشه­ برداری مبتنی بر خوشه­ بندی جدید در شبکه -D3 بر تراشه» در مجله شبکه­ های ارتباطی نانو و مقاله با عنوان «معماری سلسله مراتبی مبتنی بر مشکل فروش فروشنده برای شبکه بی سیم هیبریدی» در مجله شبکه­ های بی­ سیم که جزو مجلات بین ­­المللی نمایه شده درWeb of Science (WOSISI هستند، به چاپ رسید.

شبکه بر تراشه‌ مدلی جدید برای ارتباطات درون سیستم­های چندهسته ­ای VLSI بزرگ پیاده­ سازی شده بر روی یک تراشه است که اهمیت آن‌ با رشد روزافزون محاسبات، پر رنگ­تر شده است. لزوم مجتمع­ سازی کاربردها و واحدهای عملیاتی در داخل یک تراشه و افزایش تعداد هسته‌ های پردازشی، طراحی شبکه بر روی تراشه‌ های دو بعدی را با چالش­های اساسی مواجه کرده است. بنابر این، جهت دستیابی به ارتباطات سراسری کوتاه­تر، افزایش کارایی، کاهش مصرف انرژی و کاهش سطح مورد نیاز برای پیاده‌سازی تراشه، لزوم استفاده از مدارات مجتمع سه بعدی مطرح شد.

نحوه نگاشت هسته‌ های پردازشی در هم بندی مورد نظر، تاثیر زیادی در کارایی و مصرف انرژی تراشه دارد. در این مقاله یک الگوریتم نگاشت مبتنی بر خوشه‌بندی به نام V-CastNet3D برای شبکه بر روی تراشه سه بعدی ارائه شده است. در این روش هر یک از خوشه‌ های بدست آمده از روش خوشه بندی ابداعی FLVAMOSA، با روش نگاشت CastNet روی یک لایه شبکه بر روی تراشه سه بعدی نگاشت شده و با جابجایی لایه‌ ها بهترین حالت انتخاب می‌شود.

روش خوشه بندی FLVAMOSA که مبتنی بر بهینه­ سازی چند معیاره است، باخوشه‌ بندی هدفمند وظایف و قرار دادن وظایف با بیشترین وزن ارتباطی در کمترین فاصله ممکن، هزینه ارتباطی را کاهش می­ دهد. نتایج شبیه‌ سازی نشان می‌دهد که روش نگاشت V-CastNet در مقایسه با کارهای پیشین با اهداف مشابه، توانسته با کاهش تاخیر و توان مصرفی شبکه و همچنین افزایش سرعت نگاشت، حد مطلوبی از کارایی را ارائه نماید.

در مقایسه روش پیشنهادی با روش TSBM به عنوان روشی بهینه در نگاشت سه بعدی، روش ما با مقدار کمی افزونگی هزینه ارتباطی، توان و تاخیر، زمان اجرای بسیار کوتاهتری دارد. این مزیت در نگاشت گراف‌های با تعداد گره بالا بسیار تاثیرگذار است.

افزایش تاخیر و توان مصرفی چالش­های اصلی در شبکه بر تراشه­ های سیمی مرسوم هستند. معماری شبکه بر تراشه بی سیم به عنوان راه حل جدید برای رفع این مشکلات ارائه شده اند. در مقاله «معماری سلسله مراتبی مبتنی بر مشکل فروش فروشنده برای شبکه بی سیم هیبریدی» ساختارهای سلسله مراتبی معرفی می­ شوند.

توپولوژی­های در نظرگرفته شده برای سلسله مراتب سطح اول عبارتند از: Chordal Ring of degree 3 (CR) و Ring-Connected Cycles (RCC). در سطح دوم سلسله مراتبی برای تشکیل توپولوژی از مسئله فروشنده دوره گرد به عنوان روش جدید الهام گرفته شده است.

با توجه به NP-hard بودن مسئله، از الگوریتم PS-ACO برای بدست آوردن مسیر دلخواه استفاده شده است. در این مقاله برای الگوی مصنوعی از ترافیک تصادفی یکنواخت و برای الگوی واقعی از ترافیک 3-tuple استفاده شده است. نتایج شبیه­ سازی نشان می­ دهند که ساختار پیشنهادی لینک­های سیمی کمتری داشته و نسبت به مش سیمی شبکه بر تراشه، بطور قابل ملاحظه­ ایی کارائی بالاتری دارد.

محمدعلی جمالی استادیار گروه کامپیوتر دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر با بیش از 50 مقاله در مجلات معتبر بین­ المللی و چاپ یک عنوان کتاب، چندین سال مسئولیت معاونت پژوهش و فناوری واحد را بر عهده داشت.

محدثه زمان، بهاره بهرامی، شهرام سعیدی فارغ ­التحصیلان کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر نرم­ افزار در تالیف و چاپ مقاله همکاری کرده است.

انتهای پیام/