مدیریت هزینه با اجرای طرح ممیزی انرژی در واحدهای دانشگاهی استان سمنان

تصویر مطلب مدیریت هزینه با اجرای طرح ممیزی انرژی در واحدهای دانشگاهی استان سمنان
  • یکشنبه 26 فروردین 1397
  • 398
رئیس مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان از تکمیل پروژه بانک اطلاعات انرژی واحدهای استان سمنان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد سمنان، دکتر هادی کارگر شریف‌آباد با بیان این مطلب گفت: مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور به‌عنوان یک بخش غیر مولد بیشترین سهم را در بین تمام بخش­های مصرف به خود اختصاص داده است.

عضو هیات علمی واحد سمنان با تاکید بر ضرورت اجرای مدیریت جامع انرژی، گفت: این مدیریت، راهبری الگوی منسجم و سامانمند جهت اجرایی کردن طرح‌های صرفه‌جویی انرژی بر اساس پتانسیل‌های شناسایی شده به‌منظور افزایش راندمان مصرف حامل‌های انرژی با استفاده حداکثری از امکانات و پتانسیل‌های موجود در سازمان‌ها را شامل می‌شود.

کارگر شریف‌آباد با تاکید بر تجربه‌های موجود تصریح کرد: در اغلب موارد تنها با انجام ممیزی انرژی سریع و اجرای راهکارهای بدون هزینه و کم هزینه و نظارت و پیگیری آن توسط فردی مسئول که می‌تواند مدیر انرژی محسوب شود، حداقل 10 الی 20 درصد از مصرف انرژی کاسته خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار واحد سمنان، معتقد است که با مدیریت انرژی در سازمان­ها، کاهش هزینه­ای پایدار معادل حداقل 20 درصد کل هزینه انرژی سالیانه سازمان، قابل تحقق است.

وی با یادآوری این نکته که اطلاعات، اساس هر برنامه‌ریزی و فعالیت اجرایی در این حوزه است، تصریح کرد: بانک اطلاعات انرژی صحیح نقش بسزایی در مدیریت انرژی دارد.

کارگر شریف‌آباد گفت: در همین راستا در اواخر سال 96 مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار واحد سمنان به تهیه بانک اطلاعات انرژی واحدها و مراکز آموزشی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان اقدام کرد.

وی با بیان اینکه در فاز اول مدیریت مصرف، انرژی الکتریکی مصرفی واحدها تحلیل و در مجموع ظرفیتی بالغ بر 8میلیارد ریال از محل مدیریت انرژی در این زمینه در سطح استان شناسایی شد، ادامه داد: در حال حاضر اقدامات اجرایی برای تحقق این هدف در واحد سمنان که نزدیک به 4 میلیارد ریال آن را تشکیل می‌دهد با هماهنگی و مجوزهای صادر شده از سوی سازمان مرکزی دانشگاه در حال انجام است و برای تحقق 4 میلیارد ریال دیگر نیز اقدامات لازم در حال اجراست.

وی حوزه گاز و آب مصرفی را فازهای بعدی مدیریت انرژی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای دانشگاهی استان سمنان دانست و با اعلام آمادگی برای انجام این پروژه در سطح واحدهای دانشگاه آزاد کشور از علاقه‌مندان و متقاضیان دعوت کرد برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان به آدرس www.energy.semnaniau.ac.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/