معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد:

آغاز برگزاری کنگره بین المللی حافظ از 15 اردیبهشت ماه

تصویر مطلب آغاز برگزاری کنگره بین المللی حافظ از 15 اردیبهشت ماه
  • سه شنبه 18 فروردین 1394
  • 1971
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری کنگره بین المللی شعر حافظ در اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: پس از استقرار مدیریت جدید دانشگاه، اهتمام وی بر حفظ و توسعه زبان فارسی و توجه به ادبیات بومی باعث شد دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به برگزاری کنگره ای متفاوت درخصوص اشعار حافظ کند.

دکتر طه هاشمی در گفتگو با خبرنگار مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینکه از سال گذشته مقدمات برگزاری این کنگره در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده، خاطرنشان کرد: در این راستا کمیته ای از معاونت های آموزش، پژوهشی، بین الملل و سما شکل گرفت و مصوبات آن در قالب بخشنامه ای به تمامی واحدهای دانشگاه ابلاغ شد.

وی این کنگره را متفاوت از کنگره های برگزارشده در حوزه حافظ و اشعار او دانست و افزود: در این کنگره نگاه جدیدی به نسخه شناسی و آثار منتشر شده از حافظ در داخل و خارج از کشور و ابعاد شعر حافظ در زندگی مدرن خواهیم داشت.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اهمیت پرداختن به اشعار حافظ گفت: حافظ همیشه با ملت ایران همراه بوده، زبان حافظ و مجموعه اشعار او میراث معنوی ماست که نسل به نسل منتقل شده است.

دکتر هاشمی با اشاره به اهمیت و نقش زبان فارسی خاطرنشان کرد: زبان فارسی از دیرباز تاثیر بسیاری از انتقال دین اسلام در سرزمین های آسیای جنوب شرقی، خاور دور و شبه قاره هند داشته است، همچنین زبان فارسی برای سالیان متمادی زبان علمی دنیا بوده است. باید تلاش کنیم این زبان مجدداً ملت ها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: متاسفانه در سال های اخیر تحت تاثیر تکنولوژی های جدید، تغییرات بسیاری در ماهیت و شکل ادبیات ما ایجاد شده که این تغییرات می تواند هویت جامعه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر هاشمی ضمن قدردانی از دکتر مهدی ماحوزی رییس شورای علمی و دکتر احسانی رییس ستاد اجرایی این کنگره اظهار داشت: این کنگره طی 4 روز در اردیبهشت ماه برگزار می شود که روزهای 15 و 16 اردیبهشت در تهران و 17 و 18 اردیبهشت در شهر شیراز و در جوار آرامگاه لسان الغیب به کار خود پایان خواهد داد.