دکتر طهرانچی در جلسه هیأت امنای خوزستان مطرح کرد

طراحی و پیاده سازی الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش کشاورزی و فناوری اطلاعات در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی

تصویر مطلب طراحی و پیاده سازی الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش کشاورزی و فناوری اطلاعات در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی
  • چهارشنبه 22 اسفند 1397
  • 557
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طراحی و پیاده سازی دو الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش کشاورزی و فناوری اطلاعات در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نوزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان صبح امروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فرج‌الله براتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و سایر اعضا برگزار شد.

این جلسه به منظور ارائه و بررسی گزارش مؤسسه حسابرسی مفید راهبر از عملکرد مالی سال 1395 دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و بررسی بودجه متمم پنج ماهه این دانشگاه در سال 1397 برگزار شد.

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی اجتماعی و از مردم و برای مردم است، خاطرنشان کرد: اعضای هیأت امنای استانی در دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی، از اختیارات بیشتری نسبت به دوره قبل برخوردار هستند و با توجه به اینکه با ملاحظات استانی آشنایی دارند، در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، سیاست‌های استان را در نظر می‌گیرند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهارداشت: دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان بعد از استان تهران، از لحاظ جمعیت دانشجویی در رتبه دوم قرار دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها در این دانشگاه براساس توسعه هوشمند منطقه‌ای است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در همه شهرها حضور فعال دارد. به عنوان نمونه، این دانشگاه در 16 شهر و شهرستان استان خوزستان، واحد و مرکز دانشگاهی و مدارس سما دارد و این ظرفیت بدان معناست که دانشگاه آزاد اسلامی ابزاری در استان‌هاست که می‌تواند به اشتغال جوانان کمک کند.

وی با اشاره به اینکه در سیاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهیم با هدایت هیأت امنای استان‌ها، این دانشگاه را به توسعه هوشمند شهری و اقتصاد شهری پیوند بزنیم، خاطرنشان کرد: بدین منظور دو الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش فناوری در سال آینده در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته که یکی از این الگوهای جامع مدیریت آموزش و پژوهشها، موضوع بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر طهرانچی ادامه داد: تهدید آینده در حوزه غذا، مسئله آب در کشور نیست، بلکه نداشتن کارشناس کشاورزی است، چرا که اکنون دانشگاه آزاد اسلامی با در اختیار داشتن 2هزار استاد در رشته کشاورزی، تنها 7هزار دانشجو دارد، یعنی به ازای هر یک استاد، 3 دانشجوی کشاورزی در حال تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی هستند که موضوع قابل بررسی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کشاورزی مدرن، راه نجات امنیت غذایی در آینده است، اظهار داشت: متأسفانه عدم انطباق آموزش‌های کشاورزی در دانشگاه با نیاز کشاورزی، باعث شده با بحران کارشناس در این حوزه مواجه شویم، به دلیل آنکه دانشگاه‌ها تاکنون کارشناسان را برای دولت تربیت می‌کردند، نه برای کار در زمین‌های کشاورزی و این یکی از موضوعاتی است که در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته و برای حل این بحران، می‌خواهیم بحث غذا و آموزش کشاورزی و رشته‌های مرتبط با آن را در قالب یک الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش پیگیری کنیم و کل رشته‌های مرتبط با کشاورزی را درگیر مسئله غذا و امنیت غذایی کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تأمین امنیت غذایی، تولید بذر صیفی‌جات و آفات بیولوژیک است که بر این اساس واحد اصفهان (خوراسگان) مجری تولید بذر واحد یزد که پیشرفت خوبی در حوزه آفات بیولوژیک داشته، متولی تولید کنه برای دفع آفات و کمک به تولیدات گلخانه‌ای است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش دوم که در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد، فناوری ارتباطات و موضوع IT است که می‌تواند به اشتغال استان‌ها کمک کند. اکنون در حال طراحی زیرساخت‌های این دو الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش هستیم تا بتوانیم اشتغال استان‌ها را تأمین کنیم.

دکتر طهرانچی در ادامه به دستورکار نوزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان اشاره کرد و گفت: برای اولین بار در تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی، حسابرسی مستقل از عملکرد مالی این دانشگاه در سال 1395 انجام شد. این در حالی است که در 36 سال گذشته هیچ حسابرسی مستقلی از دانشگاه آزاد اسلامی انجام نشده بود و با برنامه‌ریزی هیأت امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، مؤسسه مفید راهبر که یک مؤسسه حسابرسی مستقل است، مسئولیت حسابرسی را برعهده گرفت و این حسابرسی هرساله انجام خواهد شد و گزارش آن به اطلاع هیأت امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و استان‌ها خواهد رسید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از تغییراتی که در دوره مدیریتی جدید این دانشگاه صورت گرفته، تغییر سال مالی دانشگاه از سال شمسی به سال تحصیلی است. بر این اساس، سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی منطبق با سال تحصیلی و از اول شهریورماه آغاز می‌شود.

وی افزود: با توجه به این موضوع، برای سال 1398 یک دوره پنج ماهه به عنوان متمم بودجه در نظر گرفتیم. در این متمم پنج ماهه، خارج کردن واحدها از وضعیت زیاندهی از اهمیت بالایی برخوردار است که باید برای آن تدابیری اندیشیده شود.

در این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین براتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان با ارائه گزارشی از وضعیت این دانشگاه گفت: استان خوزستان دارای 109 مؤسسه آموزش عالی است که دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن 18 واحد و مرکز دانشگاهی، 17درصد کل سهم استان را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه استان خوزستان دارای 205هزار و 983 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است، خاطرنشان کرد: از این تعداد دانشجو، 75هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می‌کنند که شامل 36درصد کل جمعیت دانشجویی استان است. این دانشگاه بیش از 54درصد کل اعضای هیأت علمی استان را در اختیار دارد.

انتهای پیام/