عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی:مجلس از توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی حمایت می کند/ در گزارش تحقیق و تفحص دوران مدیریت سابق هم لحاظ شده است/ دولت باید سایه حمایتی اش را روی دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر کند

تصویر مطلب عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی:مجلس از توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی حمایت می کند/ در گزارش تحقیق و تفحص دوران مدیریت سابق هم لحاظ شده است/ دولت باید سایه حمایتی اش را روی دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر کند
  • سه شنبه 11 آذر 1393
  • 518
 

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس از توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی حمایت می کند، چرا که آن را لازمه توسعه علمی کشور می داند، بنابراین اگر رسیدن به قله های علمی را از استراتژی نظام بدانیم قطعا بدون توسعه تحصیلات تکمیلی محقق نمی شود.

رضا صابری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به توسعه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه، گفت: نقدهایی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، اما این نقد به معنای مخالفت نبوده و هدف از آن حمایت مجلس از دانشگاه است.

وی افزود: یکی از خصوصیات مجلس شورای اسلامی همین است که در مجمعی با حضور 290 نماینده، نظرات متفاوتی در آن مطرح شود. اما اگر در موضع مجلس شورای اسلامی بخواهیم اظهار نظر کنیم فعلا مجلس شورای اسلامی از توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی حمایت کرده به دلیل اینکه آن را لازمه توسعه علمی کشور می داند، چرا که اگر دستیابی به قله های علمی را از استراتژی نظام بدانیم، قطعا بدون توسعه تحصیلات تکمیلی محقق نمی شود.

صابری با بیان اینکه بدون داشتن مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد، نمی توان انتظار داشت که از خروجی های علمی در کشور استفاده کرد، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی اگر نتواند در مقاطع تحصیلات تکمیلی ضرورت های علمی کشور را در ظرف خود عملیاتی کند، عملا نمی تواند به عنوان یک مجموعه علمی بزرگ کشور به رسالت ملی خود عمل کند.

عضو کمیسیون آموزش، با اشاره به حضور دکتر میرزاده در کمیسیون آموزش مجلس و توضیحات وی درباه توسعه تحصیلات تکمیلی، گفت: دکتر میرزاده در توضیحات خود بر قانونی بودن فعالیت های خود در این زمینه تاکید و گفتند که بر اساس استراتژی های کشور و با توجه به هماهنگی هایی که با وزارت علوم این توسعه را انجام داده اند، به همین خاطر نمایندگان مجلس در این زمینه مجاب شدند.

صابری افزود: آن چیزی که از نزدیک درباره دانشگاه آزاد اسلامی مشاهده کرده ایم، این است که این دانشگاه با تاکید بر رعایت استانداردهای علمی اقدام به راه اندازی رشته های تحصیلات تکمیلی کرده و هیچ گاه اجازه نداده که حتی یک واحد دانشگاهی بدون داشتن شرایط لازم مانند هیات علمی رشته ای دایر شود و این موضوع کاملا با استانداردهای وزارت علوم هماهنگ است.

وی در ادامه تجدید ساختار در دفتر گسترش آموزش عالی کشور را ضروری دانست و گفت: ما مشکلی با شخصیت هایی که در این دفتر کار می کنند نداریم بلکه معتقدیم عملا این دفتر نیاز به یک باز طراحی و تجدید ساختار دارد تا بتواند مطالبه تحصیلات تکمیلی کشور را پاسخ دهد. این دفتر تا کنون نتوانسته متناسب با نیازهای علمی کشور فعالیت کند، به همین خاطر یکی از اقدامات لازم تجدید ساختار این دفتر است.

عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی قابل مقایسه با موسسات آموزشی چون پیام نور، علمی و کاربردی و ... نیست

صابری در پاسخ به این سوال که چرا مجلس نسبت به دیگر مجموعه های آموزش عالی که استانداردهای وزارت علوم را رعایت نمی کنند، حساس نیست، گفت: معمولا آموزش عالی  نسبت به مجموعه هایی که متولی آنهاست نگاه متفاوتی دارد، ما متعقدیم دانشگاه آزاد اسلامی قابل مقایسه با موسسات آموزشی دیگری مانند پیام نور و علمی و کاربردی و ... نیست.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به راه اندازی پرتال ثبت اطلاعات اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: اطلاعات قریب به 17 هزار عضو هیات علمی استادیار به بالا در این سیتم ثبت شده اند که این سندی از توانمندی دانشگاه آزاد اسلامی است. از سوی دیگر اگر برنامه جذب 5 هزار عضو هیات علمی هم عملیاتی شود که همه آنها استادیار و بالاتر خواهند بود مجموعه عظیمی بوجود خواهد آمد که به وسیله آن بستر حل بسیاری از مشکلات آموزش عالی فراهم می شود.

صابری تاکید کرد: نیاز است به واقعیت های دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر توجه کنیم و کمتر با نگاه های بیرون از مجموعه به آن بپردازیم.

توسعه دانشگاه آزاد اسلامی مطابق با استانداردهای وزارت علوم است

وی با بیان اینکه این دانشگاه به عنوان دانشگاه مردمی قابل توقف نبوده و رشد آن را روز به روز قابل مشاهده است، خاطر نشان کرد: این دانشگاه سعی کرده تا خود را مطابق استانداردهای وزارت علوم توسعه دهد. هر زمان هم که مجلس خواسته آن را ارزیابی کند، دانشگاه آزاد اسلامی اعلام آمادگی کرده است.

صابری در ادامه با تاکید بر اینکه اجازه ندادیم که طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی سیاسی شود، گفت: سعی کردیم تحقیق و تفحص را  بدور از حاشیه های سیاسی پیش ببریم.

از واکنش مثبت دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به تحقیق و تفحص تشکر می کنیم

وی با بیان اینکه از واکنش مثبت دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به تحقیق و تفحص تشکر می کنیم، افزود: یکی از ارزش هایی در تحقیق و تفحص نهفته است این است که از نتیجه آن استفاده مثبت داشته باشیم و اگر در انجام اموری ضرورت هست آن را انجام دهیم.

عضو کمیسیون آموزش در پاسخ به این سوال که چرا از دوران مدیریت دانشجو در تحقیق و تفحص سوالی به میان نیامده است، گفت: حجم اصلی گزارش تحقیق و تفحص در صحن علنی قرائت نشده است، آنچه که چاپ شد مختصری از گزارش بود و آنچه در صحن قرائت شد بسیار مختصر بود. اما با این وجود در متن مقدمه تاکید شده است که این گزارش مربوط دوران مدیر سابق و اسبق دانشگاه آزاد اسلامی می شود.

وی افزود: حتی در گزارش مختصری هم که چاپ شده می توانید پاراگراف های متعددی( حدود 20 پاراگراف) را ببنید که مربوط دوره مدیریت فرهاد دانشجو است. در مقدمه گزارش که توسط من نوشته شد سعی کردیم با احترام از دانشگاه آزاد اسلامی یاد کنیم، آنچه که امروز از دانشگاه آزاد اسلامی به چشم می خورد، مجموعه تلاش بی شائبه30 ساله افرادی است که قابل چشم پوشی نیست.

صابری گفت: هدف از پیشنهادهایی که در تحقیق و تفحص آمده است کمک به دانشگاه آزاد اسلامی است. قصد ما انتقام گیری نیست. اما از آنجایی که در تحقیق و تفحص فرصت پرداختن به همه نقاط مثبت وجود ندارد در مقدمه به آن اذعان کرده ایم.

دوران مدیریت دکتر میرزاده، دانشگاه آزاد اسلامی حیات دوباره ای یافت

وی با بیان اینکه دکتر میرزاده مدیر با تجربه ای است که در امور اجرایی و پست های مهمی حضور داشته است، اظهار داشت: مدیریت دانشگاه در مقطع حساسی به وی واگذار شد که با چالش های جدی روبرو بود و ایشان با تدبیر عمل کرد. یکی از تدبیرهای خوب وی توسعه تحصیلات تکمیلی است.

صابری افزود: دوران مدیریت دکتر میرزاده، دانشگاه آزاد اسلامی حیات دوباره ای یافت و قاعدتا با مدیریت او و تیم مدیرتی شان که تیمی فعال است، دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر اصلی توسعه قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون آموزش با اشاره به اهمیت ورود دانشگاه ها به فعالیت های اقتصاد دانش بنیان، گفت: خوشبختانه دکتر میرزاده با راه اندازی شورا و انجام طرح ها، فعالیت در این زمینه را شروع کرده اند،  ورود دانشگاه به مجموعه مطالبه اقتصاد مقاومتی، بسیار ارزشمند است. اینها می تواند برای توسعه کشور ما پیام بزرگی داشته باشد. نوع نگاه او به دانشگاه آزاد نگاهی علمی و آموزشی و اقتصادی است.

صابری در ادامه به جلسه رای اعتماد دکتر فرهادی اشاره کرد و گفت: دکتر فرهادی اقبال خوبی در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیدا کرده است، چنین گزینه ای از همان ابتدا بارقه های امیدی برای وزارت علوم به وجود آورده است. اگر چه دکتر فرهادی از خانواده وزارت بهداشت است اما تجربیات مدیریتی موفق او در مدیریت وزارت علوم تاثیر گذار خواهد بود.

دولت باید حداقل سایه حمایتی اش را روی دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر کند

وی در ادامه درباره نحوه حمایت مجلس از دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی هیچ وابستگی به بودجه عمومی کشور ندارد، دانشگاه آزاد تنها بوسیله پول مردم مدیریت شده است با این وجود قابل پذیرش نیست که ما از آن حمایت نکنیم البته حمایت به معنای دادن پول نیست.

صابری افزود: در بحث شهریه دانشجویان و کمک به آنها معتقدیم که در بودجه کشور باید یک ردیف مستقل وجود داشته باشد. فقط باید به شهریه دانشجو کمک شود. به عنوان مثال وزارت علوم باید یک ردیف مستقل برای دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: معتقدم دولت باید حداقل سایه حمایتی اش را روی دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر کند تا دانشگاه با دغدغه های کمتری به فعالیت بپردازد.