دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان:

در تلاشیم حلقه علم و صنعت را به یکدیگر نزدیک‌تر کنیم

تصویر مطلب در تلاشیم حلقه علم و صنعت را به یکدیگر نزدیک‌تر کنیم
  • شنبه 4 دی 1395
  • 888
دکتر بابک آل طه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان، در جلسه هیات امنای واحد کرمان با بیان اینکه ما در تلاشیم هر واحد دانشگاهی را به یک واحد فناور مجهز کنیم، گفت: هدف این است که حلقه علم و صنعت را به یکدیگر نزدیک کنیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در جریان سفر دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی به استان کرمان و برگزاری سیصد و شصت و چهارمین جلسه هیات امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان برگزار شد، سیزدهمین جلسه هیات امنای استان کرمان تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه دکتر بابک آل طه دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان گزارشی از عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی ارائه داد و گفت: در حال حاضر در استان کرمان 119 دانشگاه و مرکز آموزش عالی وجود دارد که 13 واحد و مرکز آن متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی افزود: در مجموع تعداد دانشجویان استان 170 هزار و 562 نفر است که از این تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان 40هزار و 758 نفر و 25درصد دانشجویان کل استان کرمان را تشکیل می دهد.

دکتر آل طه گفت: تاکنون 161 هزار و 82 نفر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان فارغ التحصیل شده اند و دانشجویان تحصیلات تکمیلی این واحد در نیمسال اول 96-95 حدود 14 هزار و 871 نفر است. اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان 2هزار و 532 است که نسبت اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به کل استان، حدود 32 درصد است.

رییس دانشگاه آزاد واحد کرمان در ادامه با اشاره به اینکه نسبت دانشجو به استاد رقمی بالغ بر 25درصد است، خاطرنشان کرد: طبق آمار تفکیکی؛ در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در استان، غیرهمگن 1به 50 و همگن 1 به 28 است که خوشبختانه این رقم به این معناست که هرم هیات علمی در حال حاضر وضعبت مناسبی دارد.

آل طه در ادامه به وضعیت مراکز رشد استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 38 واحد فناور در استان وجود دارد که بخشی از آن در حال تکمیل و بهره برداری است که امیدواریم بتوانیم هر واحد دانشگاهی را به یک واحد فناور مجهز کنیم.

وی با اعلام اینکه استان کرمان 2هزار و 450 ثبت تجهیزات داشته است، افزود: می توان گفت با این تعداد تجهیزات هزار و 464 نوع خدمات به عموم مردم و دانشجویان ارائه می شود و این موضوع توانسته زمینه ساز موفقیت واحد کرمان نسبت به واحدهای کل کشور شود.

وی تعداد مقالات ISI را از ابتدای فعالیت واحد کرمان تاکنون هزار و 280 مقاله عنوان کرد و گفت: در سال 94 تعداد 234 مقاله ثبت شده در ISI داشته‌ایم که این رقم به نسبت سالهای گذشته وضعیت مطلوب‌تری داشته است.

دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در ادامه تصریح کرد: در تلاشیم حلقه علم و صنعت را به هم نزدیک کنیم و این اتفاق با عملیاتی کردن طرح شفا امکانپذیر خواهد شد. خوشبخانه در این موضوع ورود کرده‌ایم و در راستای اجرای این طرح، زمینی به مساحت80 هکتار در حال ساخت است و تاکنون 60درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

آل طه در ادامه به فعالیت های فرهنگی واحد کرمان اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد واحد کرمان در بخش طرح های ماندگار فرهنگی توانسته مبدع جایزه باستانی پاریزی شود تا در راستای تکریم تلاش های پژوهشگر و تاریخ دان معاصر استاد محمدابراهیم باستانی پاریزی گام بردارد. ضمن اینکه ساخت پردیس مفاخر، برگزاری جشنواره ملی فرهنگ و اقوام ایرانی، ساخت بنای یادمان شهدا و مراسم دفن شهدای گمنام در فضاهای دانشگاهی از دیگر اقدامات کمیته فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان درخصوص اجرای طرح های گردشگری استان بیان داشت: در راستای استفاده از امکانات موجود اسکان دانشگاه آزاد اسلامی مانند خوابگاه‌ها و مهمانسراها، مکان هایی که دارای چنین پتانسیلی بودند، شناسایی شده و مذاکرات با معاونت عمران دانشگاه آزاد اسلامی انجام و مقرر شده یک سایت خوابگاهی 80 اتاقه که بلااستفاده بوده را به بدنه حوزه گردشگری دانشگاه آزاد اسلامی تزریق کنیم که تا تابستان سال آینده صورت خواهد گرفت.

وی در پایان به وضعیت درآمد مالی دانشگاه در سال 93 و 94 اشاره کرد و افزود: درآمد دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان از بخش شهریه های دانشجویی در سال 93 حدود 1هزارو 298 میلیارد ریال بوده که این رقم در سال گذشته به هزار و 476 میلیارد ریال رسیده است. ضمن اینکه در اندوخته طرح توسعه در سال 93 رقمی بالغ بر 202 میلیارد ریال بوده و در سال 94 این رقم به 158 میلیارد ریال تنزل داشته است و این اتفاق یعنی مخارج دانشگاهی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.