در جلسه هم‌اندیشی نمایندگان مجلس با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شد:

نمایندگان استان هرمزگان: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علمی و فرهنگی کشور تاثیرگذار بوده و برکات زیادی در توسعه استان هرمزگان داشته است

تصویر مطلب نمایندگان استان هرمزگان: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علمی و فرهنگی کشور تاثیرگذار بوده و برکات زیادی در توسعه استان هرمزگان داشته است
  • یکشنبه 24 بهمن 1395
  • 1356
جلسه هم اندیشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان هرمزگان با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ظهر دیروز در واحد بندر عباس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در ابتدای این جلسه سید مصطفی ذوالقدر نماینده بندرعباس، قشم، ابوموسی به احترام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشعاری را قرائت کرد و گفت: «ما از رئیس واحد بندرعباس که تلاش مضاعفی را برای توسعه علمی در سطح استان انجام می‌دهد، تشکر می‌کنیم.»

در ادامه دکتر محمد آشوری تازیانی دیگر نماینده بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی ضمن خیر مقدم به دکتر میرزاده و هیات رئیسه دانشگاه یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی را گرامی داشت.

وی با بیان اینکه برکات زیاد دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه استان غیرقابل انکار است، گفت: ‌دانشگاه آزاد اسلامی امروز در حوزه علمی و فرهنگی کشور تاثیرگذار است و رئیس واحد بندرعباس نقش خاص و تلاش بسیاری را برای توسعه علمی منطقه کشیده‌است.

نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر ما جهت‌گیری‌های توسعه استان را تبیین کنیم، هرمزگان استانی است با مزیت‌های نسبی و تصور این است که این استان وابسته به دریا است در حالی که 20درصد ظرفیت اشتغال استان در حوزه تجارت ایجاد شده است.

آشوری تازیانی بر بازنگری رشته‌ها متناسب با ویژگی‌های استان تاکید کرد و از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خواست در این زمینه ستادی را برای هماهنگی با همکاری استانداری تشکیل دهد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی از حیث کمی و کیفی می‌تواند تاثیرات زیادی داشته باشد. نظام آموزشی ما به دلیل فقدان مهارت‌محوری اشکال اساسی دارد. خروجی دانشگاه‌ها از مهارت کافی برخوردار نیست و باید در این زمینه تلاش بیشتری انجام شود.

جای ایراد و اشکال به زمینه‌ای که دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده است، نیست

در ادامه احمد مرادی، نماینده بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی از مجموعه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی تشکر کرد و گفت: در استان هرمزگان حدود 90هزار نفر مشغول به تحصیل هستند و می‌توانیم افتخار کنیم که دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 43درصد دانش‌آموختگان استان را پوشش داده است و من افتخار می‌کنم که دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی بوده‌ام.

او بر توسعه رشته‌های متوازن و مسائلی که به اشتغال استان کمک می‌کند تاکید کرد و از هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی خواست با توجه به قابلیت‌های هرمز، دانشگاه این شهر به واحد تبدیل شود.

مرادی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند سهم قابل توجهی از ارتقای سطح فرهنگی داشته باشد و اگر به دانشجویان و استادان بیشتر توجه شود تاثیرات به مراتب بیشتری دارد.

نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: واحد بندرعباس به لحاظ معماری، نه تنها در استان بلکه در کشور هم یک الگو است و احساس می‌کنیم تاسیس واحدهای دانشگاه می‌تواند کمک زیادی به سطح فرهنگی و علمی بندرعباس و شهرهای اطراف آن کند. در زمینه‌ای که دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده است مطمئنا جای ایراد و اشکال نیست و قطعا نگاه‌ها به ارتقای وضعیت موجود است.

توسعه‌ رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان

در ادامه دکتر مجتبی علوی فاضل، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی به وضعیت رشته‌های این دانشگاه در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت:‌ در سال 92 در مقطع کارشناسی‌ارشد 89 رشته‌محل وجود داشت که در سال 95 به 122 رشته‌محل افزایش یافته است. همچنین در مقطع دکتری تخصصی از 92 تا 95 رشته‌محل‌ها از 6 به 32 ارتقا یافته است و در مجموع در مهر 92 از 441 رشته‌محل در سال 95 به 528 رشته‌محل در همه مقاطع تحصیلی رسیده‌ایم.

در مدیریت جدید 26هزار متر مربع پروژه عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان به اتمام رسیده است

محسن هاشمی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ادامه گفت: ‌در طول سه سال گذشته 26هزار متر مربع از پروژه‌های عمرانی استان به اتمام رسیده است و حدود 23هزار متر مربع دیگر در دست ساخت است. پیش‌بینی می‌شود با توجه به پیشرفت حدود 60درصدی آن‌ها در سال 96 حدود 14هزار مترمربع دیگر هم به اتمام برسد.

عملکرد خوب استان هرمزگان در اجرای طرح‌های ماندگار فرهنگی

در پایان این جلسه دکتر سیدطه هاشمی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیز استان هرمزگان را جزء استان‌های موفق دانشگاه در اجرای طرح‌های ماندگار فرهنگی دانست و گفت:‌ بیش از 30 کانون، 11 نشریه و 11 تشکل سیاسی در سطح استاد و دانشجو در این استان وجود دارد.

وی گفت: با توجه به ظرفیت گردشگری استان باید سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد. در بخش شیلات، طرح ملی اخلاق حرفه‌ای برعهده استان هرمزگان است و این استان توانسته‌ است اولین جشنواره وحدت شیعه و سنی را در بندرعباس برگزار کند.