تشریح جزئیات طرح منطقه‌بندی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از زبان سخنگوی دانشگاه

تصویر مطلب تشریح جزئیات طرح منطقه‌بندی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از زبان سخنگوی دانشگاه
  • سه شنبه 20 تیر 1396
  • 1581
بعد از تاکید رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست دانشگاه بر منطقه‎بندی واحدها و تقسیم آن‎ها به 10 منطقه، سخنگوی دانشگاه جزئیات اجرای این طرح را توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری آنا، دکتر مجتبی علوی‌‌فاضل درباره طرح جدید منطقه‎بندی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «طرح منطقه‌بندی دانشگاه آزاد اسلامی، اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره آمایش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است؛ یعنی ما به اتکای این مصوبه که به وزارتخانه‌های بهداشت و علوم هم ابلاغ شده، دانشگاه‎ها را به 10 منطقه تقسیم‌بندی می‎‌کنیم.»

او ادامه داد: «طبق این مصوبه در هر منطقه چندین استان قرار می‎گیرند و اجرای این طرح در حقیقت به نوعی مشارکت دانشگاه‎ها در ارتقای کیفیت، هم‌افزایی اعضای هیات علمی، امکانات، تجهیزات و دانشگاه‎هایی است که در یک منطقه آمایشی قرار می‎گیرند.»

به گفته علوی ‎فاضل، اجرای این طرح باعث می‌‏شود تا تغییرات مدیریتی در دانشگاه‎ها برای ارتقای کیفیت به وجود بیاید و دانشگاه می‎توانند با انجام طرح آمایش، اهدافی را که در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد، محقق کند.

او افزود: «در دانشگاه آزاد اسلامی این منطقه‌بندی در هیات امنای مرکزی دانشگاه مطرح و به تصویب رسیده است. بنابراین در یک مدت زمان مشخصی باید ساختار اجرایی این مصوبه هیات امنا در دانشگاه معلوم شود. با ابلاغ این مصوبه امیدواریم که سال تحصیلی جدید را با اجرای طرح منطقه‌بندی آغاز کنیم.»

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد دانشگاه این طرح را براساس مصوبه هیات امنا پیگیری می‎کند و برنامه ماهم این است که واحدهای دانشگاه در یک منطقه به گونه‎ای با یکدیگر همکاری کنند تا از اعضای هیات علمی و امکاناتی که در اختیار دارند به خوبی استفاده کنند.

علوی‌فاضل گفت: «بر اساس این طرح، واحدهای قوی دانشگاه به رشد واحدهای کوچک‎تر کمک می‎کنند و از طرفی دیگر تغییر مدیریت واحدها هیچ افزایشی را در چارت، پست‎ها و تشکیلات سازمانی ایجاد نمی‎کند. بنابراین اجرای این مصوبه باعث افزایش هزینه‌ها نمی‌‏شود. پیش‎بینی ما در بخش دیگری از هزینه‎ها این است که صرفه‎جویی هم رخ می‎دهد.»

او در ادامه گفت: «در هر منطقه شوراهای تخصصی منطقه‎ای مانند آموزشی، پژوهشی، اداری مالی و ... در حوزه‎های مختلف پیش‌بینی شده است که فعالیت‎های تخصصی آن منطقه‎ را جهت‎دهی می‎کنند. از طرفی در مناطق مختلف شرایط دانشگاه‎ها هم با یکدیگر یکسان نیستند زیرا اقتضائات منطقه‌‏ای خاص خودش را دارد.»

علوی‎ فاضل، رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی را تمرکزگرایی و تفویض اختیار بیشتر دانست و افزود: «این رویکرد یکی از تاکیدات دکتر نوریان است و ما با توجه به این طرح باید به گونه‎ای شرایط تفویض اختیار بیشتر را هم به مناطق اعطا کنیم که در دستور کارمان هم چنین رویکردی وجود دارد.»

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی به زمان مصوبه طرح منطقه‏‌بندی دانشگاه‎ها اشاره کرد و گفت: «وزارت علوم بهمن سال 95 این طرح را به دانشگاه‎ها برای اجرا ابلاغ کرده است. الگوی دانشگاه آزاد اسلامی هم همان طرحی است که در وزارت علوم ابلاغ شده، اما سیاست دانشگاه آزاد همان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است.»

او گفت: «طبق رویکرد دکتر ولایتی هیچ‌کدام از واحدهای دانشگاهی زیان‌زده تعطیل نمی‌‏شوند. ما زیان‌دهی را فقط زیان‌دهی مالی تعریف نمی‌‏کنیم. شاید میزان درآمد و هزینه واحدهای دانشگاهی به خاطر ارائه خدمات آموزشی، فرهنگی و ... با یکدیگر همخوانی نداشته باشد، اما در دانشگاه فقط مباحث مالی مطرح نیست زیرا خدمات اشاره شده از سوی دانشگاه‎ها، سودده به حساب می‏‌آیند؛ یعنی سوددهی آموزشی، فرهنگی و آموزشی دانشگاه‎ها یکی از ملاک‎های مهم دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می‎آید.»

علوی ‎فاضل در پایان گفت: «موضوعاتی مانند رتبه‎بندی، ارتباط سنجی، ماموریت‌گرایی، طرح جامع نظام پذیرش دانشگاه‎ها، آموزش‏‌های مهارتی، فنی و حرفه‎ای، جذب نخبگان و ... در طرح منطقه‎بندی پیش‌بینی شده است. دانشگاه آزاد اسلامی تمام این موضوعات را در واحدها پایش و ارزیابی می‎کند.»